Egy maroknyi ókori római érme - ami egy potenciálisan vesztes császár létezését bizonyítja.

A történészek egyetlen bizonyítéka Sponsian római császárról az 1713-ban felfedezett, az arcát viselő érmegyűjtemény volt. Sokan azt hitték, hogy hamisítványok.

Egy maroknyi ókori római érme - ami egy potenciálisan vesztes császár létezését bizonyítja.
Új kutatások azt sugallják, hogy az itt ábrázolt Sponsian egy valódi római császár lehetett. (University of Glasgow)

A történészek egyetlen bizonyítéka Sponsian római császárról az 1713-ban felfedezett, az arcát viselő érmegyűjtemény volt. Sokan azt hitték, hogy hamisítványok.

Három évszázaddal ezelőtt találták meg az Erdélyből származó római pénzérmék tárát. Ezeket gyorsan elvetették, mert hamisítványok voltak. A hamisítványok akkoriban gyakoriak voltak, és az érmék egy titokzatos Sponsira hasonlítottak. Azonban au új kutatások azt mutatják, hogy az érmék valódiak lehetnek.

Ez bizonyítaná, hogy Sponsian, a sokat vitatott "császár" valóban létezett.

A PLOS One folyóiratban megjelent tanulmány szerint az érmék valódiak. A kutatók szerint Sponsian lehetett a római kori Dacia előőrs uralkodója, amikor az elszakadt a birodalomtól.

Paul Pearson, a University College London földtudományok professzora, a tanulmány fő szerzője kijelentette, hogy "nagyon biztosak vagyunk benne, hogy ezek valódiak". Bizonyítékaink azt mutatják, hogy Sponsian aranybányász előőrsként irányította a római Dáciát egy olyan időszakban, amikor a birodalmat polgárháborúk sújtották.

Az érmék valódi aranyból készültek, és ma kb 8 millió forintot érnek (ha csak az aranyat tekintjük). Pearson a The Guardiannek elmondta, hogy ha hamisítványról van szó, akkor az már eleve nagy kiadás lett volna.

Az érméken ráadásul jellegzetes jelek is voltak, amelyek arra utaltak, hogy forgalomban voltak. A The New York Times beszámolója szerint Pearson és csapata modern képalkotó technológia segítségével vizsgálta meg az érméket, amely "mély mikrokopási mintákat" mutatott ki. Ezek a minták "tipikusan olyan érmékhez kapcsolódnak", amelyek hosszú ideig voltak forgalomban.

Pearson a The Guardiannek kijelentette: "Úgy gondolom, hogy nagyon nagy bizonyossággal megállapítottuk, hogy ezek valódiak".

Ha az érmék valódiak, akkor ki volt Sponsian?

A The New York Times szerint úgy tűnik, hogy egy római császárhoz hasonló koronát viselt. Azonban nincs történelmi feljegyzés arról, hogy Sponsian római császár lett volna.

Ez a történelem a római Dáciáról szólt, egy kis előőrsről Erdélyben. A területet valószínűleg Sponsian uralta, aki seregvezető és császár lehetett a római történelem kaotikus időszakában.

Pearson a BBC-nek kifejtette, hogy Pearson szerint ő volt felelős a katonaság és a civil lakosság feletti ellenőrzés fenntartásáért, mivel teljesen el voltak vágva és körül voltak kerítve. Úgy döntöttek, hogy saját érméket veretnek, hogy működőképes gazdaságot hozzanak létre. Pearson szerint "nem biztos, hogy tudták, ki az igazi császár, mert polgárháború volt". 

Más azonban azt mondja, hogy hamisítványról van mégis szó:

Mary Beard, a Cambridge-i Egyetem klasszikusok professzora és az SPQR, A History Of Ancient Rome című könyv szerzője kijelentette, hogy az érmék összetétele arra utal, hogy hamisítványokról van szó. Richard Abdy a British Museumban még szkeptikusabb volt Pearson elméletével kapcsolatban.